Šio straipsnio tikslas atskleisti tiesą apie tai, kaip yra skirstomi mūsų miesto biudžeto pinigai. Pateiksiu tik sporto srities pavyzdį, apie kitų sričių finansavimą, informacija man nėra aiškiai žinoma.

Mūsų savivaldybės kontrolierė, pateikė atlikto audito rezultatus dėl sportinių projektų finansavimo. Pateikti rezultatai iš vienos pusės nustebino, o iš kitos – nelabai. Auditas buvo atliktas vertinant laikotarpį tarp 2019-2021 metų. Gauta 87 paraiškos, finansuota – 71 projektas. Auditas buvo atliktas remiantis Lietuvos Respublikos, savivaldybės tarybos patvirtintais teisės aktais ir savivaldybės administracijos direktoriaus pateiktais dokumentais, susijusiais su sporto veiklos finansavimu.

Pateikiu išvadas:

 1. Nėra aiškių atrankos, finansavimo skyrimo, projektų vertinimo procedūrų.
 2. Nevienodos sąlygos gauti finansavimą profesionaliam ir neprofesionaliam sportui.
 3. Nėra nustatyta kriterijų, pagal kuriuos būtų nustatomas finansavimo dydis (pinigų suma skiriama ,,iš oro”).
 4. Keli sporto klubai buvo neteisingai priskirti neprofesionaliam sportui.
 5. Daugiau nei pusė programos lėšų buvo skirta profesionaliam sportui (iki 58% visų skiriamų lėšų)
 6. Visa profesionaliam sportui skirta suma buvo paskirta tik dviems sporto klubams finansuoti: VšĮ ,,Utenos Utenis” ir VšĮ ,,Utenos Juventus”.
 7. Tik 6 punkte minėtiems klubams buvo taikoma išimtis – kadangi šie klubai dalyvauja šalies čempionatuose ir tarptautinėse varžybose, jiems priskirti prioritetinių sporto šakų statusai, tačiau kiti sporto klubai nebuvo nustatyti prioritetiniais, nors jie taip pat dalyvavo šalies čempionatuose ir tarptautinėse varžybose.
 8. Nesilaikoma nustatytų lėšų proporcijų profesionaliam ir neprofesionaliam sportui.
 9. Visuomenei pateikiama klaidinanti informacija apie sportinės veiklos projektų finansavimą.
 10. Neatsižvelgiant į reikalavimus buvo finansuoti du to paties pareiškėjo projektai, nors tas pats pareiškėjas gali teikti tik vieną paraišką.
 11. 2019-2020 metais projektų vertinimas buvo vykdomas nesilaikant Komisijos darbo reglamento nuostatų.
 12. Skiriama lėšų dalis nepriklauso nuo komisijos skirtų balų (pinigai skiriami savo nuožiūra).
 13. Cituoju: ,,Nebuvo užtikrintas skaidrus ir objektyvus savivaldybės biudžeto lėšų paskirstymas”.

Tyrimo rezultatai parodė, kad mūsų savivaldybei, skiriant finansavimą sportui, reikia projektų vertinimo ir finansavimo taisyklių, kuriomis remiantis pinigai būtų skirstomi teisingai ir sąžiningai. Trumpai tariant, pinigai sportui skiriami pagal interesus, nesivadovaujant jokiais teisės aktais ar reikalavimais. Tad kokių mes pasiekimų tikimės? Apie kokius sąžiningumo barjerus šnekame?

Nelikite abejingais, pasidalinkite informacija, nes teisybę turi išgirsti visi!

/ Taryba

One Comment

 1. Iš principo Jūsų pastaboms pritariu, tačiau nėra savivaldybės nustatytos proporcijos – profesionaliam ir neprofesionaliam sportui. Tiek metų skirstomos lėšos pagal principą – myliu-nemyliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *